poniedziałek, 20 września 2021

Prokrastynacja – czy prokrastynacja to lenistwo?



Co to jest prokrastynacja? Prokrastynacja to zabójca marzeń. Tak bym określił zjawisko prokrastynacji, które zbiera swoje żniwo wśród ludzi w każdym wieku i w każdym zakątku świata.

Czas był, jest i będzie najbardziej wartościowym aktywem, a sposób jego wykorzystania jest determinantem tego, co osiągniesz bądź też czego nie osiągniesz w swoim życiu. Każda stracona sekunda mija bezpowrotnie.

Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Jak to możliwe w takim razie, że niektórzy podejmując się wielu obowiązków i przedsięwzięć mają wystarczająco dużo czasu na wszystko, a niektórym ciągle go brakuje? Bardzo prawdopodobne, że ta druga grupa to prokrastynatorzy.

Prokrastynacja – co to takiego?

Termin prokrastynacja pochodzi od łacińskiego „procrastinatio” i oznacz zwłokę, odroczenie. No właśnie – pojęciem tym określamy ciągłe, nawykowe odkładanie wykonania danej czynności na przysłowiowe jutro, pomimo świadomości jej dużego dla nas znaczenia oraz chęci i posiadania potrzebnych umiejętności jej zrealizowania.

„Jutro na pewno się za to wezmę”, „od jutra zacznę codziennie biegać”- znasz to? Być może to zwykłe lenistwo z Twojej strony, a być może właśnie cierpisz na tę dziwną przypadłość.

Według psychologów zjawisko prokrastynacji jest zaburzeniem psychicznym. Osoba taka jest świadoma odwlekania danej czynności i wie, że powinna ją wykonać, ale nie jest w stanie zrobić tego pierwszego kroku, podjąć decyzji o działaniu. Ciekawostką jest fakt, iż prokrastynacja nie musi pokrywać wszystkich aspektów naszego życia. Możemy nie mieć problemów z podejmowaniem działań w naszym życiu zawodowym, podczas gdy zmotywowanie się do tego samego na płaszczyźnie egzystencji osobistej będzie nie lada wyzwaniem.

Przyczyny prokrastynacji

Co leży u podstaw tego, niewątpliwie, szkodliwego dla rozwoju jednostki i społeczeństwa zjawiska? Część psychologów zajmujących się zjawiskiem prokrastynacji jest zdania, iż zaburzenie to ma swoje źródło jeszcze w czasach naszego dzieciństwa, a dokładniej w sposobie wychowania i podejścia rodziców. Dzieci, od których zawsze wymagano bardzo dużo, które musiały być najlepsze w tym, co robią, odkładają wykonanie danej czynności z powodu lęku przed porażką i sprawieniu zawodu sobie i osobom, które na nie liczą. Wytwarzają sobie tym samym podświadomą iluzję bezpieczeństwa.

Drugim wytłumaczeniem tego zjawiska jest celowe odkładanie czynności na ostatnią chwilę, aby uzyskać wystarczającą motywację do ich wykonywania. Szczerze muszę przyznać, że po części sam należę do tej grupy osób. Z własnego doświadczenia wiem, że z przysłowiowym nożem na gardle pracuje się szybciej, efektywniej i kreatywniej. Lekki stres jest świetnym motywatorem do działania.

Może to dziwne, ale jedną z przyczyn prokrastynacji może być lęk przed osiągnięciem sukcesu. Jak to? Jak można się bać tego, do czego tak usilnie dążymy? Otóż osoby takie boją się bardziej konsekwencji jakie ten sukces niesie za sobą. Dla przykładu, prokrastynator marzący o skończeniu szkoły sabotuje swoje działania mogące mu w tym pomóc z powodu lęku przed samodzielnością i odpowiedzialnością, do których zmusza dorosłe życie.

Kolejna przyczyna prokrastynacji to przekonanie, że czas na wykonanie zadania jest niewystarczający i trzeba poświęcić się mu w 100% pracując bez przerwy. Paradoksalnie świadomość posiadania dużej ilości czasu, która zdecydowanie przewyższa ten potrzebny na wykonanie danego zadania, również sprawia, że prokrastynatorzy odkładają wykonanie czynności na potem wychodząc z założenia, że „jeszcze zdążę”.

Czy cierpisz na prokrastynację?

Prokrastynacja może dotyczyć każdego z nas. Odpowiadając na poniższe pytania możesz w jakimś stopniu stwierdzić (oczywiście to będzie tylko wstępna diagnoza) czy jest możliwe, że i Ciebie dopadła prokrastynacja.

1. Czy zdarzają się sytuacje, gdzie nie zdajesz sobie sprawy co robiłeś przez ostatnie kilka godzin?

2. Czy często zdarza Ci się zabieranie się za wykonanie danego zadania w ostatniej chwili?

3. Czy często zamiast wykonania ważnej pracy decydujesz się na odpoczynek czy jakąkolwiek inna przyjemność?

4. Czy masz w głowie wiele pomysłów, których nigdy nie zrealizowałeś i tak naprawdę nie wiesz z jakiego powodu?

5. Czy zadeklarowałeś się, że wykonasz jakąś czynność, obiecałeś to komuś, ale okazało się, że była to obietnica bez pokrycia?

6. Czy masz poczucie swojego dużego potencjału, który mógłbyś przekuć w robienie rzeczy wielkich, gdybyś tylko znalazł siłę i motywację do podjęcia działania?

7. Czy jeśli jesteś świadom pewności nieponiesienia konsekwencji za niewykonanie danej czynności to nie wykonujesz jej? Weźmy dla przykładu następującą sytuację – nauczycielka od polskiego poprosiła o przeczytanie fragmentu książki, jednak za niezrobienie tego nie możesz dostać złej oceny, bo jest to zadanie dla chętnych. Czytasz czy raczej niekoniecznie?

8. Czy masz problem z planowaniem własnego czasu i czynności, które w danym dniu powinieneś wykonać?

9. Czy boisz się porażki, która może Cię spotkać jeśli Twoje działania nie pójdą w kierunku, którego się spodziewałeś?

10. Czy masz problemy z ustaleniem gradacji ważności zadań, które jesteś zobowiązany wykonać zaczynając najpierw od tych mniej ważnych, a priorytetowe zostawiając w odwodzie?

11. Czy często czekasz na ten jedyny, odpowiedni czas dla wykonania danego zadania? Taka rada ode mnie – idealny moment nigdy nie nastąpi, dlatego zacznij już teraz 😉

Jeśli 60% i więcej odpowiedzi jest pozytywnych całkiem możliwe, że jesteś prokrastynatorem.

Jaki wynik testu wyszedł w Twoim przypadku? Czy jest możliwe, że cierpisz na prokrastynację? A może zawsze masz wszystko zaplanowane i nie masz problemu z podjęciem wymaganego działania? Podziel się swoimi wynikami w komentarzu i doświadczeniami związanymi z motywowaniem się do działania.

https://zagrajmywzycie.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...