Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach zażądał od dyrektorów żłobków, przedszkoli oraz szkół, zebrania danych dotyczących szczepień uczniów, nauczycieli i pracowników placówek ze wskazaniem nazwy preparatu, serii oraz daty szczepienia.
Informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia, a zatem stanowią szczególną kategorię danych osobowych. Zgoda na ujawnienie informacji o szczepieniu musi być dobrowolna, świadoma, konkretna – wyrażona w formie jednoznacznego okazania woli i możliwa do odwołania w każdym czasie. Nie wolno zatem nikogo zmuszać do ujawnienia faktu zaszczepienia się bądź niezaszczepienia przeciw COVID-19.
Oprócz próby pozyskania informacji o zaszczepionych uczniach oraz dzieciach uczęszczających do żłobków i przedszkoli, pojawia się kwestia nacisku na dyrektorów jako pracodawców, do pozyskiwania informacji tajnych od swoich pracowników.
Art. 221 § 1 „Kodeksu pracy” zawiera zamknięty katalog danych, jakie pracodawca ma prawo pozyskiwać od pracowników. Nie ma w nim informacji na temat przebytych szczepień. Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wszelkie dane medyczne (poza badaniami wstępnymi i okresowymi) są objęte tajemnicą lekarską. Rozdział 4 niniejszej ustawy jasno określa, że ujawnienie wszelkich informacji medycznych, może odbywać się jedynie za wyraźną zgodą pacjenta.
Pan Inspektor dostał szansę, by wycofać się z tych bezprawnych działań. Poseł Jakub Kulesza dowiedział się o całej sprawie i natychmiast interweniował, wystosowując pismo, w którym wyznaczył termin na odwołanie żądań pana Inspektora. Zapewnił także wszelką możliwą pomoc prawną dyrektorom placówek, nauczycielom i pracownikom, a także rodzicom dzieci uczęszczających do tych placówek, w celu ochrony przysługujących im praw.
Efekt? Już następnego dnia Sanepid wycofał się z nielegalnego procederu!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz