piątek, 17 czerwca 2022

Zły wpływ syropu glukozowo-fruktozowego

Zły wpływ syropu glukozowo-fruktozowego


Quote from: medicalxpress.com
Nadmierne spożywanie fruktozy przez młodzież może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Młodzież, która spożywa pokarmy i napoje z wysoką zawartością fruktozowego syropu kukurydzianego (syrop glukozowo-fruktozowy) jest znacznie bardziej narażona na choroby układu krążenia i cukrzycę – donosi Journal of Nutrition na podstawie najnowszych badań gruzińskich ekspertów.

Badaniu zostało przeprowadzone przez naukowców z Medical College of Georgia (MCG) w Gruzji, w Health Sciences University (GHSU). Brało w nim udział 559 dzieci między 14. a 18. rokiem życia. U młodzieży poddanej kontroli analizowano wyniki badań krwi, ciśnienie krwi, przeprowadzono pomiar ilości tkanki tłuszczowej. Naukowcy odkryli związek pomiędzy obecnością wysokich dawek fruktozy pochodzącej z żywności a licznymi chorobami.

Wiążą je z pojawieniem się w organizmie:
  • podwyższonego ciśnienia krwi,
  • zwiększonego ryzyka  chorób serca i chorób naczyniowych,
  • podwyższonego stężenia glukozy na czczo, co prowadzi insulinooporności,
  • stanów zapalnych organizmu,
  • markerów nowotworowych.

Nastolatki, których dieta była bogata w HFCS – wysoko-fruktozowy syrop kukurydziany (zwany potocznie syropem glukozowo-fruktozowym), miały obniżony poziom cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu). Ponadto uczestnicy badania, którzy często spożywali przemysłowy słodzik, byli bardziej narażeni na tłuszcz w okolicy brzucha, co w konsekwencji może prowadzić do otyłości trzewnej i cukrzycy.

Fruktoza, czyli cukier owocowy, występuje w owocach i warzywach, ale także w syropie kukurydzianym, który jest często używany w przetworzonej żywności i napojach gazowanych. Badacze podkreślają, że wielkie koncerny wywierają silną presję na młodzież poprzez reklamy produktów z niezdrowym środkiem słodzącym.

„Bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku w wyborze produktów spożywczych przez nasze dzieci. Rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na syrop glukozo- furktozowy  i sacharozę zawartą w produktach spożywanych zarówno w domu jak i poza nim” – uczula dr Vanessa Bundy z MCG w Gruzji. Pani doktor dodaje, że „najlepszym sposobem, w jaki opiekunowie mogą wpajać zasady zdrowego odżywiania jest bycie dobrym przykładem”. Zdrowa dieta z dużą ilością aktywności fizycznej – to najlepszy przepis na zdrową kondycję psychiczną i fizyczną dorastających dzieci.

Mnie osobiście ciekawi, czy syrop produkowany w Polsce też jest tak szkodliwy jak ten z USA. Różnica polega na tym, że ich powstaje głównie z kukurydzy GM co może wpływać na wyniki badań..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...