środa, 2 listopada 2022

FSB odtajniła dokumenty dotyczące działalności Armii Krajowej w latach 1944-45

 

FSB odtajniła dokumenty dotyczące działalności Armii Krajowej w latach 1944-45


Dokumenty archiwalne odtajnione przez rosyjską FSB mają świadczyć o tym, że żołnierze Armii Krajowej, kierowanej przez emigracyjny rząd w Londynie, pod koniec wojny dopuścili się licznych mordów, próbując uniemożliwić zaprowadzenie pokoju na terenach wyzwolonych od hitlerowców.

Wśród materiałów znajdują się informacje o aktach terrorystycznych dokonanych na terenach Białorusi i Litwy w 1944 r. oraz od stycznia do kwietnia 1945 r.

Chodziło o podziemne oddziały zbrojne Armii Krajowej, które prowadziły aktywną walkę z Armią Czerwoną, zamierzając zbrojnie oddzielić od ZSRR zachodnią Ukrainę i zachodnią Białoruś w celu odrodzenia „państwa wielkopolskiego”.

Dokument, przygotowany na początku maja 1945 roku, przytacza fragmenty raportów białoruskiej NKWD o prawie 70 aktach terrorystycznych i zabójstwach obywateli radzieckich – nie tylko wojskowych, ale także urzędników państwowych, kierowników i pracowników przedsiębiorstw, nauczycieli, którzy byli lojalni wobec władzy radzieckiej.

Podano przykłady niektórych aktów terrorystycznych popełnionych na Grodzieńszczyźnie przez grupę Jana Borysewicza, pseudonim „Krysia”. Według dokumentów we wrześniu 1944 roku na przeprawie przez rzekę Dzitwę zabito dwóch pracowników powiatowego towarzystwa, a w pobliżu wsi Voldatiszki rozstrzelano grupę 19 Romów. Z kolei pod koniec grudnia 1944 r. dokonano zabójstwa dwóch nauczycieli we wsiach raduńskiego rejonu.

Materiały przytaczają zeznania byłych żołnierzy AK jako świadków oskarżenia w sprawie ostatniego dowódcy Armii Krajowej gen. Leopolda Okulickiego, który znalazł się na tzw. procesie szesnastu w Moskwie w czerwcu 1945 r.

Kazimierz Wiśniewski twierdził, że po ukończeniu specjalnego kursu sabotażowego w lipcu 1944 r. został przydzielony do oddziału Krysi, gdzie otrzymał rozkaz przeprowadzenia bombardowania elektrowni i przepompowni wody.

Z kolei Stanisław Kolendomiał wziąć udział w akcie sabotażu we wrześniu 1944 r., wysadzając w powietrze linię kolejową na trasie Niemen-Nowogród-Jelnia. Kolej była wykorzystywana do dostarczania siły roboczej i amunicji dla Armii Czerwonej.

https://pl.sputniknews.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...