Rosja ze względów bezpieczeństwa wstrzymuje ruch statków ze zbożem na Morzu Czarnym
Ruch wzdłuż korytarza bezpieczeństwa wyznaczonego przez inicjatywę czarnomorską został zawieszony do czasu wyjaśnienia sytuacji wokół ataku terrorystycznego w Sewastopolu – poinformowało ministerstwo obrony.
W minioną sobotę rosyjskie MSZ poinformowało o bezterminowym zawieszeniu umowy na dostawy żywności.
Resort wyjaśnił, że 29 października ukraińskie oddziały przeprowadziły zmasowane uderzenia na okręty i infrastrukturę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu pod osłoną korytarza humanitarnego ustanowionego w celu wywiezienia zboża.
Dzień wcześniej ONZ wraz z Ankarą i Kijowem uzgodniło, że 16 okrętów ma dziś ruszyć i zamierza skontrolować 40 jednostek zakotwiczonych w pobliżu Stambułu.
Ambasador Rosji w Turcji Aleksey Yerkhov powiedział, że Moskwa nie może już zagwarantować bezpieczeństwa statków z suchym ładunkiem, biorących udział w transakcji zbożowej.
– Moskwa nie jest zobowiązana do przestrzegania zawartych bez jej udziału porozumień o przepływie statków przez Morze Czarne – oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. „Uważamy, że inicjatywa czarnomorska zawarta między Rosją, Turcją i Ukrainą z zapewnieniem ONZ 22 lipca nie powinna być realizowana bez nas. A decyzje i środki przyjęte bez naszego udziału do niczego nas nie zobowiązują” – powiedział.
Nebenzia podkreślił też, że Morze Czarne pozostaje strefą wojny i są dowody na nadużywanie korytarza humanitarnego. Według niego, ataki Kijowa na okręty Floty Czarnomorskiej rażąco naruszyły porozumienia stambulskie i wyraźnie pokazały, że Ukraina wykorzystuje korytarz do celów militarnych. Stały przedstawiciel dodał, że w obecnej sytuacji Rosja nie może pozwolić na przepuszczanie statków bez kontroli i będzie zmuszona do niezależnej kontroli statków z ładunkami suchymi przepuszczanych przez wspólne centrum koordynacyjne bez zgody Moskwy.
Umowa zbożowa składa się z dwóch dokumentów, które przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpisali 22 lipca w Stambule. Pierwsze memorandum dotyczy zobowiązania ONZ do zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich nawozów i produktów rolnych na rynki światowe. Drugi określa algorytm eksportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz