środa, 2 listopada 2022

Rosja ze względów bezpieczeństwa wstrzymuje ruch statków ze zbożem na Morzu Czarnym

 

Rosja ze względów bezpieczeństwa wstrzymuje ruch statków ze zbożem na Morzu Czarnym


Ruch wzdłuż korytarza bezpieczeństwa wyznaczonego przez inicjatywę czarnomorską został zawieszony do czasu wyjaśnienia sytuacji wokół ataku terrorystycznego w Sewastopolu – poinformowało ministerstwo obrony.
W minioną sobotę rosyjskie MSZ poinformowało o bezterminowym zawieszeniu umowy na dostawy żywności.

Resort wyjaśnił, że 29 października ukraińskie oddziały przeprowadziły zmasowane uderzenia na okręty i infrastrukturę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu pod osłoną korytarza humanitarnego ustanowionego w celu wywiezienia zboża.

Dzień wcześniej ONZ wraz z Ankarą i Kijowem uzgodniło, że 16 okrętów ma dziś ruszyć i zamierza skontrolować 40 jednostek zakotwiczonych w pobliżu Stambułu.

Ambasador Rosji w Turcji Aleksey Yerkhov powiedział, że Moskwa nie może już zagwarantować bezpieczeństwa statków z suchym ładunkiem, biorących udział w transakcji zbożowej.

– Moskwa nie jest zobowiązana do przestrzegania zawartych bez jej udziału porozumień o przepływie statków przez Morze Czarne – oświadczył stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. „Uważamy, że inicjatywa czarnomorska zawarta między Rosją, Turcją i Ukrainą z zapewnieniem ONZ 22 lipca nie powinna być realizowana bez nas. A decyzje i środki przyjęte bez naszego udziału do niczego nas nie zobowiązują” – powiedział.

Nebenzia podkreślił też, że Morze Czarne pozostaje strefą wojny i są dowody na nadużywanie korytarza humanitarnego. Według niego, ataki Kijowa na okręty Floty Czarnomorskiej rażąco naruszyły porozumienia stambulskie i wyraźnie pokazały, że Ukraina wykorzystuje korytarz do celów militarnych. Stały przedstawiciel dodał, że w obecnej sytuacji Rosja nie może pozwolić na przepuszczanie statków bez kontroli i będzie zmuszona do niezależnej kontroli statków z ładunkami suchymi przepuszczanych przez wspólne centrum koordynacyjne bez zgody Moskwy.

Umowa zbożowa składa się z dwóch dokumentów, które przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpisali 22 lipca w Stambule. Pierwsze memorandum dotyczy zobowiązania ONZ do zniesienia ograniczeń w eksporcie rosyjskich nawozów i produktów rolnych na rynki światowe. Drugi określa algorytm eksportu ukraińskiego zboża z portów na Morzu Czarnym.

https://pl.sputniknews.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...