poniedziałek, 29 maja 2023

Trochę o kiepskich silnikach samochodów

 

Trochę o kiepskich silnikach samochodów


Powszechnym jest mit o „wspaniałych” silnikach z przeszłości i marnych produktach współczesnych. Kiedyś Mercedesy jeździły podobno po milion kilometrów…
Znajomy, który ma firmę transportową, ciągle narzeka na psujące się samochody dostawcze. Niedawno opowiadał mi – jak to we „francuzie” pękł wał silnika i panewka wbiła się w miskę olejową.

Zapytałem więc o przebieg silnika – bo zdarza się dziś, że samochód psuje się już za bramą salonu.

Ale tu spotkało mnie zaskoczenie, bo francuski 2,3 DCI rozpadł się po milionie i trzystu tysiącach kilometrów.
To naturalne „zmęczenie metalu”, a wynik rewelacyjny – jak na tego typu silnik. Tylko, że … silnik wyprodukowano, zanim psychopaci z Unii Europejskiej zaczęli wprowadzać swoje pomysły na „ekologię”.

Dzisiejsza technologia produkcji silników jest o epokę wyższa – niż ta – z lat siedemdziesiątych. Ale współczesne samochody wzmagają nienagannego serwisowania.

Tylko że nie spotkałem w Polsce w pełni profesjonalnego serwisu ASO, a na Zachodzie Europy jest jeszcze gorzej.
Polak to chociaż pokombinuje. A zachodni „Europejczyk” nie zna się i nie ma zamiaru douczyć się własnej profesji.

Śmieszą mnie „rankingi awaryjności samochodów” – gdy niesprawne wycieraczki, czy automaty szyby – decydują o ocenie pojazdu.

Producenci samochodów nie produkują większości podzespołów, więc obarczanie ich za niesolidność podwykonawców – można oceniać tylko w kategoriach niedopełnienia obowiązków przez zaopatrzenie tej firmy.

I rzecz najważniejsza. Użytkownicy samochodów włączają muzykę i jadą przed siebie. Większości nie interesują odgłosy pracy silnika, czy innych zespołów samochodu.
A każda awaria zapowiada się na długo przed wystąpieniem.

Tylko, że … tak naprawdę – to nikogo nie obchodzi ekologia. Samochody się rozlecą – więc powstaną nowe – zapewne elektryczne.

Artur Łoboda
http://zaprasza.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...