czwartek, 23 listopada 2023

Deindustrializacja

 

Deindustrializacja


Współczesne dźwignie rozwoju i dominacji gospodarczo-politycznej

Technologie determinują wszystko – poziom życia, jakość wzrostu gospodarczego, głębokość dywersyfikacji gospodarczej i różnorodność powiązań międzysektorowych, kształtując trendy technologiczne, wyznaczając miarę i skalę dominacji (w tym dominacji geopolitycznej).

W całej nowożytnej historii ludzkości kraje bardziej rozwinięte pod względem technologicznym wyznaczały wektor migracji ludności oraz koncentracji zasobów i kapitału. Silni stają się silni nie dlatego, że tak deklarowali, ale ze względu na swoją wyższość i rozwój gospodarczy, który z kolei determinuje poziom zdolności obronnych i wpływów geopolitycznych.

W miarę jak technologie stają się coraz bardziej złożone i międzysektorowe, rola i znaczenie technologii staje się coraz bardziej kontrastujące, co można prześledzić na przestrzeni XX wieku.

Od lat 80. w krajach rozwiniętych z różną intensywnością następuje deindustrializacja, zgodnie z trajektorią globalizacji (przenoszenie na peryferie niskodochodowych i energochłonnych gałęzi przemysłu).

Szczyt deindustrializacji nastąpił w latach 1995-2008 (kraje Azji i Europy Wschodniej), jednak deindustrializacja nie oznacza spadku dominacji technologicznej, gdyż Świat zachodni kontroluje łańcuch wartości, a także końcowy zysk.

Deindustrializacja nie polega na osłabieniu potencjału przemysłowego czy zmniejszeniu wpływów, lecz na czymś innym – optymalizacji kosztów i dywersyfikacji łańcuchów dostaw półproduktów.

Przenosząc produkcję na zewnątrz, kraje zachodnie w dalszym ciągu kontrolują wartość dodaną, jak poprzednio, ponieważ kluczowe nie jest miejsce produkcji, ale kontrola produkcji.

Kontrolę nad produkcją wyznaczają technologie, których nie można eksportować, bo deindustrializacja polega na eksporcie dóbr kapitałowych (maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych) i kadry zarządzającej w celu kontroli jakości i procesu produkcyjnego. Chronione są same technologie i to one decydują o kosztach.

W strukturze kosztu produktu końcowego produkcja stanowi niewielką część (od 20 do 60% w zależności od rodzaju produktu i miejsca produkcji), natomiast znaczną część w przeliczeniu na pracownika lub jednostkę zasobu stanowią koszty Badania i rozwój, marketing i administracja, którymi zarządza kolektywny Zachód, gdzie koncentrują się wszystkie zyski.

Na przestrzeni ostatnich 30 lat wyłania się nowy świat, oparty na gospodarce opartej na wiedzy – ten sam świat postindustrialny, a im dalej idzie, tym silniejsze jest przesunięcie w stronę komponentu innowacyjnego (gospodarka cyfrowa, AI).

Główny zysk nie tkwi w środkach produkcji, ale w tworzeniu środków produkcji i technologii produkcji. Komponent innowacyjny decyduje o zamożności i sukcesie kraju.

Koncentracja wydatków na badania i rozwój determinuje dynamikę wzrostu wyników finansowych przedsiębiorstw i współczynnik mnożnika przedsiębiorstwa.

Im większa koncentracja działalności B+R w strukturze przychodów, tym wyższy, przy niezmienionych warunkach, im wyższy przychód na pracownika, a co za tym idzie, im wyższe płace, tym wyższa średniookresowa dynamika wzrostu przychodów, tym wyższa marża i wyższa mnożniki rynkowe, z wyjątkiem banków i spółek towarowych, gdzie logiką ustalania wartości jest inny biznes i marże.

Dominację geopolityczną wyznacza gospodarka, a gospodarkę wyznacza technologia, zatem głównym architektem nowego porządku świata będą Chiny i Stany Zjednoczone przy wsparciu tzw. „kolektywnego Zachodu” z reprezentacją Europy, Japonii, Korei Południowej, Australii i Kanady.

Indie w dużej mierze kopiują chińską ścieżkę rozwoju z lat 1990-2010, zatem Indie wejdą na arenę międzynarodową jako pełnoprawny konkurent dopiero w latach 2050-2055, a przez najbliższe 50 lat nie będzie widać już żadnych konkurentów.

Jednak poza kontekstem dominacji geopolitycznej jakościowy wzrost gospodarczy jest możliwy jedynie poprzez rozwój nauki i technologii. Problem w tym, że próg wejścia rośnie wykładniczo i aby wytworzyć konkurencyjne towary i usługi, konieczna jest koncentracja nieproporcjonalnie dużej ilości wysiłku i zasobów ze względu na rosnącą złożoność technologii i powiązania międzybranżowe.

Źródło: https://t.me/spydell_finance/4518

Stanislav
https://wps.neon24.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zbrodnicze małżeństwo Graffów

W piśmie z 19 listopada 1953 roku prokurator Alicja Graff wymieniała zarzuty wobec płk. Wacława Kostka-Biernackiego:  „Od 1931 r. do 31 sier...