poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Viktor Orban publikuje…



… swój raport z misji pokojowej. Skierowany jest do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Szanowny Panie Prezydencie,

poniżej znajduje się podsumowanie moich ostatnich rozmów z przywódcami Ukrainy, Rosji, Chin, Turcji i z prezydentem Donaldem J. Trumpem, a także kilka sugestii do rozważenia.

1. Powszechną obserwacją jest fakt, że w najbliższej przyszłości intensywność konfliktu zbrojnego ulegnie radykalnej eskalacji.

2. Osobiście doświadczyłem, że walczące strony są zdecydowane jeszcze bardziej wciągnąć się w konflikt i żadna z nich nie chce podejmować inicjatyw na rzecz zawieszenia broni lub negocjacji pokojowych. Można zatem zakładać, że napięcia nie opadną, a strony nie znajdą wyjścia z konfliktu bez silnego zaangażowania zewnętrznego.

3. Istnieją trzy podmioty globalne, które mogą mieć wpływ na rozwój sytuacji: Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Chiny. Ważnym aktorem regionalnym, którego należy również wziąć pod uwagę, jest Turcja, która jako jedyny podmiot skutecznie pośredniczyła w mediacji między Ukrainą a Rosją od wybuchu działań wojennych w 2022 roku.

4. Chiny będą kontynuować politykę nawoływania do zawieszenia broni i rozmów pokojowych, formułowaną także w dokumentach międzynarodowych. Jednak Chiny odegrają aktywniejszą rolę dopiero wtedy, gdy szanse powodzenia ich zaangażowania będą prawie pewne. Obecnie tak nie jest.

5. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to na szczycie NATO i podczas rozmów z prezydentem Trumpem dowiedziałem się, że Stany Zjednoczone są obecnie bardzo zajęte kampanią przed wyborami prezydenckimi. Urzędujący prezydent robi ogromne wysiłki, aby utrzymać się w wyścigu. Jest oczywiste, że nie jest on w stanie zmienić obecnej prowojennej polityki USA i dlatego nie można od niego oczekiwać inicjowania nowej polityki. Jak często widzieliśmy w ostatnich latach, w takich sytuacjach biurokracja będzie działać tak jak wcześniej, bez przywództwa politycznego.

6. W rozmowach z prezydentem Trumpem doszedłem do wniosku, że polityka zagraniczna będzie odgrywać w jego kampanii jedynie niewielką rolę, gdyż jest ona zdominowana przez sprawy wewnętrzne. Dlatego do czasu wyborów nie możemy oczekiwać od niego żadnej inicjatywy pokojowej. Mogę jednak z całą pewnością powiedzieć, że po zwycięstwie wyborczym nie będzie czekał do inauguracji, ale od razu będzie gotowy do działania w roli pośrednika pokojowego. Ma w tym zakresie szczegółowe i uzasadnione plany.

7. Jestem więcej niż przekonany, że w przypadku prawdopodobnego zwycięstwa wyborczego prezydenta Trumpa rozkład obciążeń finansowych pomiędzy USA i UE w zakresie wsparcia finansowego dla Ukrainy przesunie się znacząco na niekorzyść UE.

8. Nasza europejska strategia w imię jedności transatlantyckiej kopiuje prowojenną politykę USA. Nie mamy jeszcze suwerennej i niezależnej strategii europejskiej ani planu działań politycznych. Proponuję rozważyć, czy jest sens kontynuowania tej polityki w przyszłości. W obecnej sytuacji możemy znaleźć szansę na otwarcie nowego rozdziału w naszej polityce w oparciu o mocne podstawy moralne i racjonalne. W tym nowym rozdziale moglibyśmy spróbować zmniejszyć napięcie i/lub stworzyć warunki do tymczasowego zawieszenia broni i/lub rozpocząć negocjacje pokojowe.

9. Proponuję poddać pod dyskusję następujące propozycje:

a) inicjatywę odbycia rozmów politycznych na wysokim szczeblu z Chinami w sprawie warunków następnej konferencji pokojowej;

b) wznowienie bezpośrednich kontaktów dyplomatycznych z Rosją, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych kontaktów politycznych wysokiego szczebla z Ukrainą i przywrócenie takich bezpośrednich kontaktów w naszej komunikacji politycznej;

c) rozpocząć skoordynowaną ofensywę polityczną w stosunku do globalnego Południa, którego uznanie straciliśmy ze względu na nasze stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, która doprowadziła do znacznej izolacji wspólnoty transatlantyckiej.

Mam nadzieję, że moje sprawozdanie i sugestie okażą się użytecznym wkładem w możliwe propozycje i inicjatywy, które przedstawi Pan szefom państw i rządów UE przy odpowiedniej okazji i we właściwej formie.

Z poważaniem, Viktor ORBÁN Budapeszt, 12 lipca 2024 r

Viktor Orban veröffentlicht seinen Bericht zur Friedensmission an den Präsidenten des Europäischen Rates

Opracował: Zygmunt Białas​
https://zygumntbialas.neon24.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!

Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...