poniedziałek, 28 października 2024

Grzyby potrafią podejmować decyzje, rozpoznawać kształty i rozwiązywać problemy



Czy grzyby są inteligentne? To pytanie, które jeszcze niedawno wydawałoby się żartem, dziś staje się tematem poważnych badań naukowych.

Zespół naukowców z japońskich uniwersytetów Tohoku i Nagaoka przeprowadził interesujące eksperymenty, sugerujące, że grzyby mogą wykazywać zadziwiająco złożone zachowania, przypominające proces podejmowania decyzji – i to bez mózgu.

Podziemna sieć

Grzyby rozwijają się, uwalniając zarodniki, które kiełkują i tworzą długie, pajęcze struktury pod ziemią (grzybnię). Zwykle widzimy tylko grzyby na powierzchni, nie zdając sobie sprawy, że pod ziemią rozciąga się gigantyczna sieć grzybni.

To właśnie przez tę sieć może przepływać informacja – podobnie jak w neuronach w mózgu. Jeśli znasz grę lub serial “The Last of Us”, to wiesz, o czym mowa.

A skoro grzybnia może przekazywać informacje, czy to oznacza, że myśli? Czy organizmy pozbawione mózgu mogą wykazywać cechy inteligencji? Japońscy naukowcy postanowili to zbadać. Wyniki są zaskakujące i skłaniają do refleksji. Zostały opublikowane w magazynie Fungal Ecology.

Jak myślą grzyby?

Badacze z Uniwersytetu Tohoku i Nagaoka College przeprowadzili eksperyment, aby sprawdzić, jak grzybnie przekazują informacje i jak podejmują decyzje. Choć brzmi to niewiarygodnie, taki poziom zachowań jest u grzybów możliwy.

– Grzyby potrafią zadziwiać swoimi umiejętnościami. Mają pamięć, uczą się i podejmują decyzje. Ich sposób rozwiązywania problemów w porównaniu do ludzi jest wręcz oszałamiający – twierdzi Yu Fukasawa z Uniwersytetu Tohoku.

Analiza dla przetrwania

Naukowcy porównują grzybnię do naturalnego komputera. Włókna grzybni tworzą skomplikowane połączenia, przypominające synapsy w mózgu, co pozwala grzybom analizować otoczenie, reagować na zmiany i podejmować decyzje sprzyjające przetrwaniu.

Badacze sprawdzili, jak sieć grzybni rozkładająca drewno reaguje na dwie sytuacje: bloki drewna ułożone w okręgu oraz w układzie krzyżowym.

Gdyby grzyby nie podejmowały decyzji, rozprzestrzeniałyby się równomiernie z centrum, ignorując układ bloków. Jednak wyniki badań były zupełnie inne.

Zaskakujące wyniki

W układzie krzyżowym grzybnia najbardziej rozrosła się w czterech najbardziej oddalonych blokach, co sugeruje, że mogły one pełnić funkcję “placówek” do dalszej ekspansji.

W układzie okręgu grzybnia rozwijała się równomiernie we wszystkich blokach, a nowe połączenia rozciągały się na zewnątrz, pozostawiając środek nietknięty. Wyjaśniono, że grzybnia nie widziała korzyści w nadmiernym rozprzestrzenianiu się na już zajęty obszar.

Te wyniki wskazują, że sieć grzybni była zdolna do przekazywania informacji o otoczeniu i modyfikowania kierunku wzrostu w zależności od kształtu przestrzeni.

Zdolności poznawcze, takie jak uczenie się, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów przez organizmy pozbawione mózgu, stają się przedmiotem coraz większego zainteresowania. Może to mieć zastosowanie w nanorobotyce, medycynie i badaniach kosmicznych.

[W IIIRP już dawno znaleziono zastosowanie dla organizmów pozbawionych mózgu – zatrudniono je w rządzie i parlamencie na posadach zwanych „ministra” i „poślica”. Niektóre znalazły się w Brukseli – admin]

Odkrycie, że grzyby podejmują złożone decyzje, to nie tylko fascynujący fakt naukowy, ale także przypomnienie, że wszelkie formy życia na Ziemi zasługują na szacunek. [Rafał Gaweł czy Marcin Ludwik Rey też??? – admin]

https://dobrewiadomosci.net.pl

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Brytyjczycy, nic się nie stało!!!

  Brytyjczycy, nic się nie stało!!! A to gagatek ! Przecie kosher Izaak … https://geekweek.interia.pl/nauka/news-newton-jakiego-nie-znamy-zb...