Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
W Niemczech człowiek niesłusznie skazany po 13 latach w więzieniu dostał rachunek za spanie i obiady na 100 tysięcy euro!
Historia Manfreda Genditzkiego brzmi jak scenariusz rodem z koszmaru. Mężczyzna ten, w 2010 roku, został skazany na dożywocie za morderstwo,...
-
Merdanie ogonem u psa jest dla większości ludzi czytelne. Świadczy o ekscytacji i pozytywnym nastawieniu zwierzęcia. A jeśli kot macha ogo...
-
Polskie drewno opałowe ogrzeje Niemców. Co zostanie dla Polaków? Ilość drewna byłaby w Polsce wystarczająca, gdyby nie było ono sprzedawan...
-
Pytanie: Panie ministrze, dziękuję za udzielenie wywiadu. Czy uważa Pan, że Stany Zjednoczone i Rosja są obecnie w stanie wojny? Siergiej Ła...
Dlaczego walczymy: Stany Złajdaczone otwarcie ślinią się nad ogromnymi niewykorzystanymi rezerwami tytanu na Ukrainie
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowali grunt pod kryzys na Ukrainie, sponsorując zamach stanu na Majdanie w 2014 r., który wywołał konflikt w Donbasie i przerodził się w pełną konfrontację z udziałem Moskwy w lutym ubiegłego roku. Jeden z mocno niedocenianych aspektów polityki Zachodu wobec Ukrainy dotyczy ogromnego bogactwa mineralnego Kijowa.
Ukraina mogłaby zapewnić Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom tytan, którego potrzebują do budowy myśliwców, okrętów wojennych, czołgów, pocisków i innej broni potrzebnej do konfrontacji z Rosją i Chinami, powiedziały źródła na Kapitolu powiązane z kompleksem wojskowo-przemysłowym amerykańskie media.
„Ukraina ma naprawdę znaczące złoża minerałów ziem rzadkich i jeśli dobrze rozegramy nasze karty, może być naprawdę atrakcyjną alternatywą dla rosyjskich i chińskich źródeł, od których obecnie jest wiele zależności” – powiedział anonimowy pracownik Kongresu . „Ponieważ na Zachodzie toczy się coraz więcej debat na temat tego, dlaczego w naszym interesie jest dalsze wspieranie Ukrainy, myślę, że jest to jeden z argumentów, które zaczniecie słyszeć więcej” – powiedziała osoba.
Tytan jest również „kluczową luką” dla USA, powiedziało źródło znające amerykański sektor obronny. „Mówimy o naszej zdolności do produkcji większej liczby samolotów, mówimy o naszej zdolności do produkcji amunicji. Wszyscy polegają na tytanie, a my pozwoliliśmy sobie na zależność od zagranicznych dostawców tych rzeczy. Rosja była wcześniej jednym z tych głównych dostawców” – dodali.
Stany Zjednoczone są uzależnione od importu ponad 90 procent swojej rudy żelaza i nie utrzymują tytanu w swoich zapasach obrony narodowej.
Mówi się, że obecnie trwają „początkowe wysiłki”, mające na celu badanie, rozwój i wykorzystanie „ogromnych zasobów” Ukrainy tytanu i innych bogactw mineralnych. Kraj Europy Wschodniej jest jednym z nielicznych krajów na świecie zdolnych do produkcji ogromnych ilości gąbki tytanowej – podstawy metalu – wraz z innymi krajami, w tym Chinami, Japonią, Rosją, Arabią Saudyjską i Kazachstanem. Indie mają również raczkujący przemysł gąbek tytanowych, chociaż jego produkcja jest mierzona w setkach ton, a nie w tysiącach czy dziesiątkach tysięcy potrzebnych do zaspokojenia pragnienia Zachodu. Oprócz uzbrojenia ogromne ilości tytanu są potrzebne do produkcji komercyjnych samolotów, protez, niektórych farb, narzędzi chirurgicznych, sprzętu telekomunikacyjnego i nie tylko .
Ukraińscy urzędnicy państwowi otwarcie reklamują chęć zostania kolonią surowcową Zachodu.
„Dzisiaj mamy tytan i mamy lit, oba są bardzo poszukiwane i będą jeszcze bardziej poszukiwane w przyszłości” – powiedział Oleg Ustenko, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. „Rozumiem, że większość tych złóż nie jest nawet eksploatowana. Możliwości biznesowe w tym sektorze są naprawdę ogromne… Widzimy swoją rolę nie tylko w ramach UE, ale także w zakresie światowego zaopatrzenia. Uważam, że jest to bardzo ważna rola, jaką może odegrać Ukraina. Ale znowu, żeby to zrobić, musimy upewnić się, że jesteśmy w warunkach powojennych” – podkreślił adiutant.
Podczas gdy amerykańscy urzędnicy ślinią się na widok ukraińskich minerałów, amerykańskie media wskazywały także na implikacje zdobycia przez Moskwę tych zasobów oraz „zwiększenie” globalnych wpływów Rosji, jakie zapewniłaby kontrola nad „coraz bardziej strategicznym zasobem”.
Bitwa o ukraiński tytan wielokrotnie pojawiała się w dyskusjach prowadzonych przez amerykańskie biznesy i waszyngtońskie think tanki w ostatnich miesiącach. We wrześniu ubiegłego roku think tank Atlanticist Center for European Policy Analysis zaproponował zawarcie długoterminowych umów z ukraińskimi dostawcami w celu „stworzenia trwałej podstawy materialnej w ramach procesu, dzięki któremu Ukraina mogłaby się bardziej zintegrować z Zachodem, zarówno pod względem obronnym, jak i ekonomicznym”. ”.
Tytan jest tylko jednym z dziesiątek zasobów naturalnych, którymi obficie obdarzono Ukrainę i które zachodnie interesy chcą dostać w swoje ręce. Inne obejmują rozległe pola czarnoziemu (dosł. „czarnej gleby”) – bardzo żyzne grunty rolne bogate w związki próchnicy, fosforu i amoniaku, a także inne metale, takie jak ruda żelaza, węgiel i uran.
Amerykański gigant funduszu hedgingowego BlackRock podpisał w listopadzie memorandum o porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Ukrainy w sprawie pełnienia „roli doradczej” w odbudowie kraju. W zeszłym miesiącu prezydent Wołodymyr Zełenski i dyrektor generalny Blackrock Larry Fink rozmawiali o „kierowaniu inwestycji do najbardziej istotnych i wpływowych sektorów ukraińskiej gospodarki”.
Zełenski ma długą historię współpracy z Black Rock – głównym posiadaczem ukraińskiego długu państwowego oraz innymi inwestorami zagranicznymi oraz globalnymi instytucjami bankowymi i finansowymi. W 2020 r. ukraiński parlament postanowił częściowo znieść obowiązujące od dziesięcioleci moratorium na sprzedaż ukraińskich pól uprawnych bogatych w czarnoziemy, torując drogę obcokrajowcom do potencjalnego bezpośredniego zakupu ziemi zamiast jej dzierżawienia, w oczekiwaniu na referendum krajowe . Zniesienie moratorium na sprzedaż gruntów było kluczowym warunkiem wielomiliardowych „kredytów rozwojowych” Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Kijowa.
W zeszłym tygodniu Zełenski osobiście podziękował BlackRock, JPMorgan i Goldman Sachs za ich wsparcie dla działań wojennych Ukrainy, a także amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. „Każdy może stać się wielkim biznesem, współpracując z Ukrainą we wszystkich sektorach, od broni i obrony po budownictwo, od komunikacji po rolnictwo, od transportu po IT, od banków po medycynę. I wierzę, że wolność zawsze musi wygrać” – powiedział.
https://sputniknews.com/20230129/why-we-fight-us-openly-salivates-over-ukraines-vast-untapped-titanium-reserves-1106799343.html